Diagnostyka

Diagnostyka w przypadku Celiakii

Pierwszym podstawowym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego (pierwszego kontaktu) i zapoznanie go z wszelkimi niepokojącymi nasz objawami.

Należy pamiętać, że nie rozpoczynamy diety bezglutenowej przed wykonaniem badań diagnozujących nadwrażliwość na gluten, ponieważ takie postępowanie może mieć znaczą cy wpływ na wyniki tych badań.

Po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu powinniśmy dysponować skierowaniem do gastrologa – który najczęściej zleca wykonanie badań z krwi na stwierdzenie następujących przeciwciał:

  • przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
  • przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG)
  • przeciwko deamidowanej gliadynie (DGP lub/i GAF)

Podczas badań z krwi warto ocenić również całkowity poziom IgA.  Brak stężenia IgA może dać wyniki niemiarodajne -uniemożliwiające poprawną diagnostykę. W takich przypadkach mierzy się przeciwciała w klasie IgG.
Zapobiegawczo można od razu zbadać przeciwciała w obu klasach (IgA i IgG).

Obecność przeciwciał w surowicy krwi nie zawsze oznacza zmiany w jelicie cienkim upoważniające do rozpoznania choroby. Zdarza się, że do pełnego rozpoznania choroby, konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego.

Diagnostyka w przypadku alergii na gluten

W każdym przypadku podejrzenia u siebie lub u dzieci choroby, najważniejszy jest pierwszy krok czyli wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Po wykonaniu wywiadu, pozwala to ukierunkować lekarza na to, jakie alergeny mogą wywoływać objawy, aczkolwiek w przypadku alergii nie jest to takie proste.

Lekarz powinien skierować nas do specjalisty alergologa,  który może skierować nas na testy alergologiczne:

 

  • skórne – nie zawsze pomocne w rozpoznaniu tego schorzenia, ale ich ujemny wynik z dużym prawdopodobieństwem wyklucza alergię na gluten i zmusza lekarza do poszukiwania innej przyczyny zastanych dolegliwości; wykonuje się je u dzieci powyżej 4. roku życia
  • z krwi – oznaczenie poziomu przeciwciał IgE; badanie to może być wykonywane u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 4 lat. Należy oznaczyć poziomu przeciwciał dla konkretnego alergenu – glutenu.